Jak zacząć inwestować w kryptowalutę?

Jak zacząć inwestować w kryptowalutę?

Poradnik Prasóweczki

Słowa „Bitcoin” i „kryptowaluta” były ostatnio często wypowiadane w mediach. Na początku 2021 roku Tesla kupiła 1,4 miliarda dolarów w bitcoinach i akceptuje bitcoin jako jedną z metod płatności. Jego dyrektor generalny, Elon Musk, był znany ze wspierania kryptowaluty i rzeczywiście jego inwestycja pomogła podnieść cenę kryptowalut.
Tego rodzaju wiadomości w mediach głównego nurtu zwiększyły naszą świadomość na temat kryptowalut. Więc co to jest naprawdę i czy wszyscy powinniśmy zacząć inwestować w kryptowaluty, gdy jest gorąco?

Kryptowaluta to cyfrowa waluta oparta na technologii blockchain i zabezpieczona kryptografią. Ten cyfrowy zasób jest dystrybuowany w dużej sieci komputerów, więc nie jest pod kontrolą władz centralnych ani żadnej pojedynczej instytucji. Ten zdecentralizowany system jest jednym z czynników, które przyciągają ludzi do wspierania i inwestowania w krypto. Wyeliminowanie pośredników, takich jak banki, oznaczało, że kupujący i sprzedający mogą dokonywać transakcji bezpośrednio po niższych opłatach.

Ponadto zakłada się, że upadek dolarowego imperium nieuchronnie nastąpi, dlatego niektórzy ludzie chcą zabezpieczyć swoją wartość netto, inwestując w kryptowalutę. Każdy projekt kryptowalutowy ma za sobą wizję społeczną i jest to również czynnik, który zachęca ludzi do dalszego inwestowania w kryptowaluty.

Jak zacząć inwestować w krypto?

Inwestowanie w krypto może być zniechęcające, gdy wiadomo, że jest niestabilne i ryzykowne. Ale dzięki odpowiednim informacjom i przygotowaniu możesz z łatwością rozpocząć inwestowanie w krypto.

Po pierwsze – poznaj podstawy.

Przeczytaj wszystko, co możesz o kryptowalutach, w tym o technologii blockchain, która ją obsługuje. Ponieważ bitcoin jest zasadniczo pionierem kryptowalut, dobrze jest zrozumieć jego propozycję wartości i być na bieżąco z wahaniami cen. Dzieje się tak, ponieważ cena bitcoina wpłynie na cenę innych kryptowalut. Warto też wiedzieć, czym zajmują się górnicy bitcoinów i kryptowalut oraz jak działa kopanie. Bez górników, którzy rozwiązują problemy kryptograficzne, trudno jest przeprowadzić transakcje kryptograficzne.

 

Przeznacz niewielki procent na kryptowalutę.

Zazwyczaj prawdopodobnie zacząłbyś inwestować w kryptowalutę, gdy masz doświadczenie w innych rodzajach inwestycji. Najprawdopodobniej masz już portfel inwestycyjny, więc wszystko, co musisz zrobić, to ponownie ocenić swoje cele. Następnie możesz zdecydować się na alokację niewielkiego procenta swojego istniejącego portfela inwestycyjnego w kryptowalutę. Musisz jednak zrozumieć, że inwestowanie w kryptowaluty to nie to samo, co w akcje. To bardziej jak inwestowanie w złoto, gdzie nie otrzymujesz żadnych odsetek ani dywidend.

Wybierz swoją kryptowalutę.

Bitcoin nie jest jedyną dostępną kryptowalutą; są setki innych. Głównym powodem, dla którego słyszymy więcej o bitcoinie, jest to, że jego kapitalizacja rynkowa jest najwyższa. Następne w kolejności to Ethereum, Ripple, Zcash i Dash. Krypty o wysokiej kapitalizacji rynkowej są zwykle uważane za niezawodne lub stabilne. Dlatego większość inwestorów zachowałaby ostrożność i zainwestowałaby w te kryptowaluty. Wybór kryptowaluty powinien opierać się na takich czynnikach, jak Twój apetyt na ryzyko i projekt, którym jesteś zainteresowany. Jeśli chcesz zainwestować w mniej znane kryptowaluty, pamiętaj, że wiele z nich osiągnęło poziom stabilny, a Twoja inwestycja może spaść do zera.

Wybierz platformę do zakupu krypto.

Aby zainwestować w krypto, musisz wskoczyć na platformę wymiany kryptowalut, ponieważ nie możesz ich zdobyć na zwykłych platformach finansowych, takich jak banki i firmy maklerskie. Istnieją dwa rodzaje giełd kryptowalut: fiat-to-crypto (pozwala na wymianę fiducjarnej waluty na kryptowalutę) i krypto-to-crypto (wymiana między różnymi kryptowalutami). Godne uwagi giełdy obejmują Coinbase, Binance, Coindesk, eToro i Kraken. Na tych giełdach możesz spodziewać się opłaty i możesz ograniczyć się tylko do kupowania, przechowywania i sprzedawania kryptowalut.

Przechowywanie kryptowaluty.

Aby posiadać fundusze kryptograficzne i udowodnić, że jesteś właścicielem aktywów cyfrowych, potrzebujesz portfela cyfrowego. Ten portfel cyfrowy lub lepiej znany jako portfel kryptograficzny zawiera klucze publiczne i prywatne. Klucz publiczny identyfikuje określoną kryptowalutę, a klucz prywatny uwierzytelnia transakcję. Rozważ swój portfel kryptowalutowy jak klucz do samochodu blockchain. Bez tych kluczyków nie da się wsiąść w samochód i pojechać. Więc jeśli zgubisz portfel kryptograficzny, stracisz dostęp do swoich kryptowalut.
Istnieją różne rodzaje portfeli kryptowalutowych do wyboru w zależności od preferencji i wygody.

Gorący portfel utrzymuje Twoje krypto na urządzeniu podłączonym do Internetu. Może to być na komputerze stacjonarnym, telefonie komórkowym lub online, gdzie możesz mieć szybki dostęp do swoich zasobów kryptograficznych. Z drugiej strony możesz być łatwo narażony na cyberprzestępczość.

Jest taki rodzaj portfela, który przechowuje twoje krypto w trybie offline. Dzięki temu jest lepiej zabezpieczony do długoterminowego przechowywania, a ponieważ nie jest podłączony do Internetu, jest mało prawdopodobne, że zostanie zhakowany. Możesz jednak stracić swoje krypto, jeśli stracisz portfel offline, który zwykle jest rodzajem sprzętu, takiego jak urządzenie USB.

 

Wiedz, w co inwestujesz.

Jak każda inna inwestycja, musisz przeprowadzić własne badania i wystarczająco dobrze zrozumieć projekt. Dzieje się tak, abyś wiedział, w co się pakujesz aby unikać oszustów. Naucz się podstaw, wybierz swoje krypto, wejdź na giełdę kryptowalut i przygotuj swój portfel do rozpoczęcia inwestowania w krypto.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments